Rehabilitace a léčba bolesti


Přejdi na obsah

Formthotics

Dopřejte sobě i svým nohám každodenní pocit komfortu!
Nohy nás nosí celý život a umožňují nám denní pohyb, sport, tanec…
Kolik péče jim věnujeme na rozdíl od vlasů, pokožky, zažívání ?

Bez dopingu zlepšete své sportovní výkony a bez bolestí nohou porážejte své soupeře!

Jak vznikly Formthotics
Pan profesor Baycroft, ortoped, se procházel po pláži na Novém Zélandu a všiml si, že pokud jde bos po mokrém pevném písku, nohy vytváří otisk chodidla, který je jiný, než otisk chodidla ostatních. Měl velice příjemný pocit došlapu, cítil se stabilně a jeho rovnováha byla dokonalá. A Formthotics byly na světě!

Proč vůbec?
Většina moderních povrchů jsou rovné a tvrdé. Místo chůze po měkkém povrchu (lesní cesty, písek), chodíme po betonových podlahách, asfaltových cestách, které nutí naše nohy, aby se oplošťovaly a kroutily. Potom deformovaná noha není schopna správně rozložit tělesnou hmotnost a tvrdý došlap na podložku se přenáší do celých dolních končetin a jejich kloubů (kotníky, kolena a kyčle) a dále do kříže, hrudní páteře a krku i do hlavy.
Současné boty jsou produktem velkovýroby, přizpůsobené průměrnému tvaru nohy.Ani sebelepší výrobce nemůže vyhotovit s é r i o v ý výrobek boty, který by byl tvarem stélky určen pro každého z milionů konzumentů.
Proto se profesor Baycroft rozhodl vytvořit speciální vložky, které by vložil do bot klienta s cílem upravit je podle tvaru jeho nohy - udělat i n d i v i d u á l n í otisk nohy do horní plochy nové vložky přímo v ordinaci. (Analogicky jako při náhradě zubů nechodíme pro zubní protézu do Prioru, ale necháme si udělat individuální otisk dásně v ordinaci!)

Co jsou Formthotics
Formthotics jsou revolučním typem stélek do bot, které se formují přímo na noze budoucího nositele a jsou tudíž přímým
individuálním otiskem povrchu plosky nohy daného klienta.
Výsledkem jsou zcela individuální odlitky, které tvoří dokonalou jednotu s obuví.Jak je dokonalá jednota nohy s obuví důležitá si plně uvědomujeme v situaci, kdy máme například stoupat po nerovném svahu či lesní stráni, máme-li na nohou volné sandály.
Čím přesněji „sedí“ noha v botě, tím máme větší pocit jistoty při chůzi i rychlejší start při nutnosti okamžitého vyrovnání narušené stability.

Z čeho jsou Formthotics vyrobeny
Termoplastické vložky do bot Formthotics jsou vyrobeny v továrnách na Novém Zélandě ručním zbrušováním bloku ultralehké polyetylénové pěny s uzavřenými póry do speciálního kapkovitého tvaru. Uzavřená buněčná struktura zajišťuje celkovou odolnost proti vodě a působí jako izolace proti chladu.
Formthotics také obsahují Ultra – Fresh, mezinárodně uznávanou antifungicidní (protiplísňovou a protihoubovou) a antibakteriální látku, která zpomaluje a zabraňuje růstu škodlivých mikrobů a bakterií z nečistot.
Systém Formthotics byl vyvinutý tak, aby poskytoval podporu pro klenbu a „hnízdečko“ polokulovitého tvaru odpovídající tvaru nedeformované paty. Takto vyrobená vložka je „nepopsaným“ polotovarem pro další modelaci v ordinaci.

Modelace Formthotics
Nejprve se vyndají původní stélky z Vašich bot (není třeba kupovat větší číslo obuvi).
Potom se vyberou vhodné stélky Formthotics podle velikosti nohou, podle typu činnosti či typu sportu, popřípadě podle postižení pohybového aparátu.
Stélky Formthotics se umístí do Vašich bot a v nich jsou zahřívány speciálním fénem na teplotu 70 až 80 stupňů Celsia. Potom si rychle boty s nahřátými stélkami obujete a pevně obuv zašněrujete. Naše speciálně vyškolená lékařka, event. speciálně vyškolený fyzioterapeut s Vámi provede několik cviků, které jsou určeny k dosažení přesného otisku Vašich nohou do povrchu stélky Formthotics.

Na základě předchozího plantoskopického vyšetření (hradí zdravotní pojišťovny) se dají termoplastické vložky dále vypodkládat a doupravovat, čímž je možné ovlivnit celou řadu problémů nohou a celého pohybového aparátu.

U pooperačních stavů a po úrazech kotníků, kolen a kyčlí tvarujeme Formthotics i na otokem změněnou nohu. Po ústupu otoku zraněné či operované končetiny opakovaně Formthotics zahřejeme a znova tvarujeme na nohu bez otoku. Tvarování lze libovolně opakovat.žky se dají libovolně přendavat i do ostatních bot (turistické boty, tenisky, lyžáky, lyžařské běžecké boty – nezebe v nich, atletické běžecké boty, brusle (nosí je Jágr), snowboard, squash, kopačky, cyklistická obuv, lukostřelba…)

Výsledkem je pohodlí, snadná bezbolestivá chůze, zlepšení sportovního výkonu se snížením eventuelně následné bolesti nohou a hlavně prevence vzniku úrazů a degenerativních změn.

Proč nosit Formthotics:

--

--

chrání nosné klouby (kotníky, kolena a kyčle) před věkem postupujícími degenerativními procesy jako jsou artrosy, svojí pružností tlumí otřesy, šetří Achillovy šlachy a zlepšují činnost žilně-svalové pumpy (zabraňují vzniku křečových žil), řeší problémy s vbočenými palci u nohou (halluxy), plochonoží podélné i příčné, ostruhy patní, potíže s menisky a kolenními vazy, nestejnou délku končetin, tlumí otřesy
omezují možnost úrazů kotníku a kolene tím, že ideálně podpírají celou plosku nohy, vedou nohu v ose pohybu, zabraňují vychylování nohy v botách zevně i do rotace
zlepšují sportovní výkony za současného snížení bolestí dolních končetin u vrcholových sportovců a hlavně u tzv. hobíků, kteří nejsou vždy perfektně poučeni o prevenci úrazů a jejichž aktivní sportovní činnost je nepravidelná a příprava před výkonem buď žádná nebo krátká. oddalují únavu dolních končetin a nepohodlí nohou, jsou pohodlné a lehké, odstraňují pocit těžkých nohou, slouží jako izolace proti teplu a chladu
zlepšují chůzi, stoj a běh včetně rychlých startů a náhlých brždění (squash, tenis), ulehčují odraz i dopad (atletika, volejbal, basketbal). jsou hygienické, snadno se čistí, (stačí mýdlo, voda a vysušení ručníkem – poté se okamžitě vrátí do bot), snižují potivost nohou. zabezpečují optimální tlakové rozložení chodidel po podložce. Formthotics „vyplní“ mezeru mezi Vaší nohou a povrchem boty a vytvoří z nich jeden celek. Nedochází k zřetězení obtíží, které se pak projeví bolestmi kolen, kyčlí, bederní, hrudní a krční páteře a ve finále i bolestmi hlavy (analogicky: pokud je zešikmený základ domu, je zbytečné opravovat padající komín. Je nutno opravit nejprve základy domu a komín již padat nebude)

 

Životnost Formthotics:
Životnost stélek je dvojnásobkem životnosti standardní obuvi. Každé předčasné prošlapávání konsultujeme s klientem a řešíme individuálně


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku